porównanie lokat

Porównanie lokat bankowych

Wybór najlepszej lokaty bankowej wcale nie jest łatwym zadaniem – ofert na rynku jest od zatrzęsienia, a przeglądanie po kolei poszczególnych stron internetowych wszystkich banków działających w Polsce zajmuje bardzo dużo czasu, jest nużące i mało efektywne. Jak w takim razie szybko dokonać selekcji najbardziej atrakcyjnych ofert i otrzymać wiarygodne i aktualne porównanie lokat bankowych? Odpowiedź jest prosta – służy do tego internetowa porównywarka lokat.

Jak działa porównywarka lokat bankowych?

W Internecie można znaleźć wiele porównywarek lokat, jednak co do zasady ich działanie jest bardzo podobne. Jeśli chcemy otrzymać najciekawsze oferty banków, musimy najpierw sprecyzować kryteria wyszukiwania. Podstawowe pola, które trzeba uzupełnić, dotyczą kwoty, jaką chcemy ulokować oraz okresu trwania lokaty. W niektórych porównywarkach należy podać konkretne kwoty (np. 1 tys. zł) i maksymalny okres, na jaki zawarta może być lokata (np. maks. 3 m-ce). Z kolei inne porównywarki umożliwiają wyznaczenie „widełek” (np. kwota od 1 do 2 tys. zł, okres od 1 do 3 m-cy). W każdym razie te dane są obowiązkowe i jeśli ich  sami nie wypełnimy, zobaczymy oferty pasujące do parametrów wpisanych na danej stronie automatycznie.

Prawie każda porównywarka lokat bankowych posiada także opcje dodatkowe, których uzupełnienie nie jest już obowiązkowe, ale oczywiście może być bardzo pomocne. I tak, czasem dostępna jest możliwość wyszukania tylko tych ofert, które nie wymagają założenia konta lub ofert bez promocji dla nowych klientów albo bez promocji dla nowych środków. I przeciwnie, czasem można zażyczyć sobie, by wyświetlały się jedynie oferty promocyjne. Zdarza się także, że można wskazać, lokaty których banków mają nie znaleźć się  w porównaniu – warto użyć tej opcji, kiedy z ofert danego banku nie możemy lub nie chcemy korzystać. Często porównywarka lokat bankowych pozwala też określić, jakie sposoby założenia konta nas interesują: bankowość internetowa, wniosek online, aplikacja mobilna, infolinia, oddział banku czy też wszystkie.

Dzięki takim zaawansowanym funkcjom filtrowania nie musimy tracić czasu na zapoznawanie się z ofertami, które i tak nas nie zainteresują. Porównywarka lokat bankowych robi za nas „czarną robotę”, przedstawiając nam tylko oferty ściśle dopasowane do naszych oczekiwań. Ale to nie wszystko. Po określeniu naszych preferencji otrzymujemy listę dostępnych lokat z najważniejszymi parametrami. Poza nazwą banku i nazwą lokaty od razu widzimy kwotę, jaka może być zdeponowana na lokacie (minimalną i maksymalną, jeśli takowa jest) oraz czas, na jaki może być założona. Oczywiście poznamy też najbardziej interesujący wszystkich wskaźnik, czyli wysokość oprocentowania, a czasem nawet wysokość odsetek po opodatkowaniu. Jednocześnie możemy poznać też inne szczegóły oferty, najczęściej po rozwinięciu odpowiedniego pola (np. „więcej” czy „szczegóły”). Dzięki temu dowiemy się, jakie są inne ważne cechy danej lokaty, porównanie będzie w ten sposób bardziej pełne. Przykładowo możemy przeczytać w tym miejscu czy lokatę można bezkarnie zerwać w każdej chwili, czy odnawia się automatycznie, jaki ma rodzaj oprocentowania itp.

Lokaty bankowe – porównanie i finalna ocena

Na czym jednak polega finalne porównanie lokat bankowych dające nam ostateczną ocenę, która oferta jest najlepsza? To zależy od samej porównywarki. Część narzędzi tego typu zestawia jedynie wszystkie oferty, które odpowiadają wskazanym przez nas parametrom lokaty, porównanie zostawiając już nam. Oczywiście, jeśli nasz wybór nie jest zbyt zawężony, może okazać się, że pozycji w porównywarce jest bardzo dużo, mimo to selekcja najlepszych i tak jest dość prosta, gdyż z reguły posortowane są one według oprocentowania. Porównanie i podjęcie ostatecznej decyzji jest więc w tym momencie maksymalnie ułatwione – większość osób kieruje się wysokością oprocentowania, po czym sprawdza szczegóły tych najbardziej intratnych ofert. Warto poświęcić na to czas z 2 względów. Po pierwsze może się okazać, że nie spełniamy warunków danej oferty, więc nie ma sensu składać wniosku o otwarcie lokaty, ponieważ bank i tak wyda decyzję odmowną. Dla przykładu może to być oferta przeznaczona dla nowych klientów, a my posiadamy w tym banku rachunek ROR. Po drugie, po zapoznaniu się ze szczegółami oferty nr 1 może okazać się, że jednak preferujemy ofertę nr 2. Dla przykładu, może być tak, że choć oferta nr 2 przyniesie nieco mniejsze zyski, to nie zawiera dodatkowych wymogów, po spełnieniu których otwierane są uplasowane w porównywarce jako nr 1 lokaty bankowe. Porównanie mimo wszelkich ułatwień powinno więc być wykonane sumiennie – dla własnego dobra.

Czasem porównywarka lokat bankowych wyposażona jest w jeszcze jedną funkcjonalność, która dodatkowo usprawnia porównanie lokat. Polega to na możliwości wybrania kilku pozycji z listy i dodania ich do osobnego porównania. Wtedy wyświetli się nam tabela, w której każda kolumna odpowiada osobnej ofercie, a każdy wiersz opisuję inną cechę, dzięki czemu szybko porównamy wybrane lokaty. Porównanie będzie tym samym obejmowało nie tylko podstawowe parametry, jak oprocentowanie czy odsetki, ale też przykładowo informacje, czy oferta jest promocyjna (a jeśli tak to jakie są warunki, które trzeba spełnić), czy jest to lokata progresywna itd.

Porównanie lokat bankowych – kalkulator

kalkulacja zysku z lokatyKalkulator online to inne narzędzie, które jest bardzo przydatne podczas analizy ofert lokat i podejmowania decyzji, która z nich jest najkorzystniejsza. Jeśli namierzymy ofertę, która wyda nam się interesująca, używając specjalnego kalkulatora szybko obliczymy, jaki faktycznie zysk wygeneruje dana lokata. W narzędziach tego typu wystarczy najczęściej podać jedynie kwotę depozytu, okres, na jaki założona ma być lokata oraz oprocentowanie. Jeśli dodatkowo należy wpisać częstotliwość kapitalizacji odsetek, wyliczenia będą jeszcze bardzie precyzyjne. Po uzupełnieniu danych kalkulator wyliczy nam, ile wyniosą odsetki z lokaty netto (po opodatkowaniu) albo brutto, a czasem też obliczona zostaje wysokość podatku od zysku. Jeśli więc dokonane porównanie lokat bankowych wzbudza w nas jakieś wątpliwości, można w ten sposób dodatkowo upewnić się co do końcowych zysków z wybranych lokat.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że problem pojawia się w sytuacji, gdy chcemy obliczyć zysk z lokaty progresywnej  (w której wysokość oprocentowania wzrasta w kolejnych okresach lokaty). W tym celu najlepiej jest najpierw obliczyć średnią arytmetyczną oprocentowania z poszczególnych okresów umowy i dopiero tę wartość wpisać w kalkulatorze jako wysokość oprocentowania lokaty.

Lokaty terminowe – porównanie. Podsumowanie

Serwisy, na których można znaleźć porównywarki lokat bankowych starają się udzielać kompleksowej pomocy w poszukiwaniu najlepszych i najbardziej dopasowanych do naszych potrzeb ofert lokat. Stopień ich zaawansowania jest różny, zawsze jednak bardzo ułatwiają selekcję tych najbardziej zyskownych lokat, dlatego są tak popularne zarówno wśród nowicjuszy, jak i osób, które często odkładają pieniądze na lokaty bankowe. Porównanie ofert jest dzięki temu szybsze, przyjemniejsze i przede wszystkim bardziej efektywne. Dzięki porównywarce mamy pewność, że nie przeoczymy jakiejś okazji tylko dlatego, że już znużyło nas przeglądanie kolejnych ofert. Porównywarka lokat bankowych na pewno uwzględni taką okazyjną ofertę i to na jednej z pierwszych pozycji.

Ranking-Lokat.com